понеділок, 5 січня 2015 р.

Техніка створення композицій у декоративній техніці "імітація мозаїки"

Під час вивчення теми «Анімалістичний жанр у декоративному мистецтві» у 6 класі пропоную, наслідуючи роботи Марії Приймаченко, створити декоративний образ тварини («Птах миру»). Така творча робота дозволяє закріпити знання про узагальнення форми та кольору природних об’єктів , площинне зображення образів та їх декорування різними орнаментами. Учні вчаться стилізувати природні образи.

Цікавою є техніка «імітація мозаїки», яку також можна застосувати під час творчих композицій. Можна запропонувати створити мозаїку із невеликих шматочків різнокольорового паперу, що наклеюють на основу. Інший спосіб – застосувати штампи, за допомогою яких можна виконати  композицію. Для створення рельєфної об’ємної композиції підійде  техніка ниткографія з використанням порізаних шерстяних ниток. На основу тонким шаром наноситься клей і відповідно до ескізу наклеюються нитки різних кольорів. Робота кропітка та трудомістка, проте ефект вражає. Виріб буде об’ємним, пухнастим


Цікаві уроки для 5 класу



Мета: формувати поняття про графіку як лаконічну мову  образотворчого мистецтва; дати поняття про види й жанри графіки ; ознайомити з графічними техніками й матеріалами. Використовувати доступні  для школярів графічні техніки
Виховувати ціннісне ставлення до культури і мистецтва
Тип уроку: комбінований
Техніка виконання: монотипія
 Обладнання для вчителя: папір, фарби, рідке мило, пензлі, скло, файл
Обладнання для учнів: підручники, альбом для малювання, фарби, пензлі скло, файл
Хід уроку:
І. Емоційне налаштування на урок
(демонстрація матеріалів візуального ряду)
ІІ. Сприйняття мистецтва (вивчення нового матеріалу)
2.1. Вступне слово учителя
Розповідь про малюнок олівцем на прикладі робіт Леонардо да Вінчі, Сандро Боттічеллі, Мікеланджело
2.2. Введення нових понять: графіка, гравюра, ліногравюра (лінорит), офорт,ксилографія (деворит), лінографія
2.3. Прийом «Хвилинка підручника»
(учні розглядають представлені у підручнику  графічні роботи художників)
За матеріалами підручника знайти види графіки та графічні техніки
2.4. Прийом «В гостях у художника»
Знайомство із творчістю Георгія Нарбута та Пабло Пікассо (ст.. 31)
ІІІ. Практична робота
На сьогоднішньому уроці ми теж спробуємо бути художниками та виконаємо свою  графічну роботу, а працювати ми будемо у техніці монотипії
Прийом «Хвилинка підручника»
-         Познайомтеся із етапами роботи над монотипією (ст.. 30) та спробуйте виконати її за поданим на ст. 29 планом
Виконання практичної роботи
ІV.  Підсумок уроку
4.1. Тест – контроль знань, набутих на уроці
4.2.Прийом «Вернісаж художника»
(створення виставки  дитячих робіт,їх аналіз)
4.3. Оцінювання робіт учнів.
V. Домашнє завдання
- Спостерігати за формами у природі
- Підібрати модель для виконання творчої роботи на наступному уроці

Тема: Конструкції і пропорції
Мета: Закріпити поняття про композицію в образотворчому мистецтві. Дати поняття про характерні  ознаки предметів, які відрізняють їх один від одного – пропорція та конструкція (характерні риси)
Розвивати конструктивне мислення, уміння аналізувати зображений обєкт
Виховувати ціннісне ставлення до культури і мистецтва
Тип уроку: комбінований
Техніка виконання: рисунок
 Обладнання для вчителя: папір, олівець, колекція глечиків різних розмірів
та форм
Обладнання для учнів: підручники, альбом для малювання, олівець
Хід уроку:
І. Емоційне налаштування на урок
(демонстрація матеріалів візуального ряду)
ІІ. Сприйняття мистецтва (вивчення нового матеріалу)
2.1. Вступне слово учителя
Розповідь із демонстрацією різних предметів та їх зображень (ознаки предмета). Мовою образотворчого мистецтва , риси, які відрізняють речі одна від одної, називають пропорціями і конструкцією.
2.2. Словникова робота: пояснення термінів «конструкція», «пропорція», «вісь симетрії»  (див. малюнок  на ст.. 45 «Каркас і конструкція предметів»)
2.3. Прийом «В гостях у художника»
Розповідь про творчість Рембрандта Гармеса ван Рейна (голландського художника – портретиста) – ст. 42
Прийом «Хвилинка підручника»   як правильно зобразити пропорції тіла  людини (ст. 43)
ІІІ. Практична робота
На сьогоднішньому уроці ми теж спробуємо бути художниками та виконаємо свою  графічну роботу із компонування предметів різних пропорцій та форм
Прийом «Хвилинка підручника»
-         Познайомтеся із етапами роботи (план на ст.. 46)
-         Виконання практичної роботи
ІV.  Підсумок уроку
4.1.Прийом «Вернісаж художника»
(створення виставки  дитячих робіт,їх аналіз)
4.3. Оцінювання робіт учнів.
V. Домашнє завдання
- Спостерігати за формами у природі, за об’єктами та їх пропорціями

 Тема: Живопис
Мета: формувати знання учнів про живопис як найпопулярніший вид мистецтва;  поняття про види та жанри живопису, познайомити учнів із використанням доступних живописних технік; Розвивати творчі навички та вміння ; Виховувати ціннісне ставлення до культури і мистецтва, почуття прекрасного
Тип уроку: комбінований
Техніка виконання:
Обладнання для учнів:візуальний ряд, зразки  учнівських робіт – імітації мозаїки підручники, альбом, пензлі, фарби, графітовий олівець, гумка, штампи різної форми; демонстраційні таблиці «Види мистецтва»
І. Емоційне налаштування на урок
(демонстрація матеріалів візуального ряду)
ІІ. Сприйняття мистецтва (вивчення нового матеріалу)
2.1. Розповідь: Всі ви добре знаєте, що живопис – малюнок кольоровими фарбами на стіні, папері, полотні та інших площинах. Він  сповнений глибини, простору, як в реальності. Художників називають живописцями. Можна виділити декілька етапів розвитку живопису:
етапи
Головні риси
Від найдавніших часів до  ХV –ХVІ ст..
-          Монументальний розпис _розписи печер, які робили первісні люди (наскельні малюнки). Подім виникли розписи стін храмів, будинків вельмож. Використовували техніку мозаїки, фрески, вітража
ХV –ХVІ ст..
-          Станковий живопис. (від слова «станок» - за ним працював художник) Писали картини на полотні та дереві. Використовували різні матеріали – темпера, енкаустика, олійні фарби. Виник Театрально – декораційний живопис (створення ескізів костюмів, декорацій, тощо)
2.2. Прийом «Хвилинка підручника»
- користуючись матеріалом підручника (ст. 78), поясніть як розвивався живопис в епоху Середньовіччя
ІІІ. Практична робота
На сьогоднішньому уроці ми будемо створювати імітацію мозаїки
Педагогічний малюнок (демонструю етапи виконання імітації мозаїки та готову художню роботу)
-         Етапи виконання мозаїки дивись на ст.. 80 – 81 підручника
ІV.  Підсумок уроку
4.1.Прийом «Вернісаж художника»
(створення виставки  дитячих робіт,їх аналіз)
4.2.Тестовий контроль та оцінювання учнів
V. Домашнє завдання
Спостерігати за творами живопису



















пʼятницю, 26 грудня 2014 р.

Техніка набризкування


Набризкування - оригінальна нетрадиційна техніка створення композиції


 Цікавим для учнів 5 класу є використання техніки набризкування фарб. Під час вивчення теми «Графіка. Види графіки. Графічні техніки. Силует» можна запропонувати створити оригінальну композицію  за допомогою набризкування фарб. Можна затонувати аркуш паперу кольоровою фарбою, або залишити тло білим, можна використати кольоровий картон. На  аркуш паперу наносимо простим олівцем якесь  зображення та вирізаємо ножицями зображення по верхньому контуру так, щоб вийшов силует. Прикладаємо вирізану заготовку до затонованого паперу , закріплюємо скетчем по боках У невеликій широкій ємкості приготувати фарбу (гуаш), щоб легко було набирати на щетинки зубної щітки. Вмочити зубну щітку у фарбу, розмістити її над малюнком  і провести стекою по щетині в напрямку  до себе. 
Виконання композиції
Продовжувати розбризкувати фарбу довкола силуету, доки верхня  частина тла не буде заповнена фарбою. Фарба може падати на папір різними за розмірами краплями. Можна розбризкати різнокольорові фарби. Після того, як знімемо верхній аркуш (силует), композицію можна допрацювати щіткою, пензликами, накладаючи широкі мазки фарби. Можна вмочити у фарбу гілочку рослини та притиснути до аркуша паперу, це доповнить композицію

Створення листівки - привітання воїну Захиснику

В школі відбувається акція "Вітання воїнам - захисникам"

Попереду - веселі новорічні та Різдвяні свята. Цього року вони проходитимуть зі присмаком тривоги та смутку, адже в Україні - неоголошена війна. Тисячі  українських воїнів - патріотів захищають свободу нашої держави, її право на місцем під сонцем, право називатися незалежною. За честь і гідність українців, світле майбуття наступних поколінь гине  цвіт нації. Вкрай необхідно підтримати їх  у скрутні часи.

Як створити листівку?
Можливі техніки виконання  декоративної листівки: витинанка, імітація мозаїки, пуантилізм, квілінг, комп'ютерна графіка, аплікація
Алгоритм створення:
* Візьміть кольоровий картон, або цупкий альбомний папір та зігніть його навпіл
** Продумайте оформлення верхньої частини листівки (в будь - якій техніці) та виконайте його
*** оберіть шрифт для надписів
**** сформулюйте привітання

Підбирайте найтепліші слова. Нехай вони ідуть з глибини вашого серця!

Наймолодші учні школи шлють захисникам Вітчизни  голубів миру

вівторок, 23 грудня 2014 р.

Тренувальні вправи як елемент організації практичної роботи учня

Практична робота  наштовхує на ефективні прийоми роботи, які можуть лягти в основу розробки тренувальних вправ. Наприклад, права «Елементарне компонування». Для її виконання роблять плоскі геометричні фігурки різного кольору. Кожен учень має по три фігурки і розміщує їх так, як вважає за потрібне. Один розмістить  по горизонталі чорний квадрат, жовтий круг і  зелений трикутник, інший учень зробив все навпаки. Просте порівняння обох способів  компонування дозволить учителеві пояснити учням, що таке рівновага в картинній площині і як її можна порушити кольором або формою. Крім правильних геометричних фігур, можна скористатися неправильними фігурами, щоб показати, як фігура менша за площею, але іншої форми врівноважується на площині кругом чи квадратом.
Приклади малюнків пейзажу живописними техніками

Складніша вправа - «Пейзажний дизайн». Для виконання вправи вчителю необхідно виготовити серію «баз» у вигляді тонованих аркушів паперу формату А5 (синього, жовтого, фіолетового кольорів). На прозорих плівках формату А5 малюємо дерева, будівлі, хмари, місяць ін.. Плівок потрібно 6-7 для однієї бази, щоб дітям було з чого вибрати. Учням пропонується створити композицію, використовуючи плівки із зображенням. Кожен учень виконає вправу по – своєму, що дасть  вчитель новий матеріал для аналізу. Така права дозволяє не лише комбінувати форми і кольори, а змінювати висоту горизонту, вільно маніпулювати горизонталями, вертикалями, діагоналями.


Майстер - клас уроку





пʼятницю, 19 грудня 2014 р.

Конспект уроку

  Тема: Ужиткова графіка
Мета: ознайомити із видом художньої графіки – ужитковою графікою; зі значенням графічних творів для людини; використанням їх у повсякденному житті; Розвивати вміння створювати рівновагу і робити художній відбір елементів при створенні композиції під час  декоративного оформлення листівок; Виховувати ціннісне ставлення до культури і мистецтва, почуття прекрасного
Тип уроку: комбінований
Техніка виконання: декоративна або об’ємна аплікація
Обладнання для учнів: підручники, картон, олівець, гумка, фарби гуаш , клей
І. Емоційне налаштування на урок
(демонстрація матеріалів візуального ряду)
ІІ. Сприйняття мистецтва (вивчення нового матеріалу)
2.1. Вступне слово учителя
Ужитковою називають графіку, з якою ми зустрічаємось  щоденно. Афіші, плакати, візитні картки, вітальні листівки та конверти, запрошення на свято…
2.2. Прийом «Хвилинка підручника»   як правильно створити листівку (читай рекомендації на сторінці 72)
2.3. Демонстрація листівок різних свят
Обговорення:
-         Як можна впізнати новорічні, різдвяні, пасхальні листівки?
-         Чим відрізняються листівки – привітання із 8 березня, Днем народження?
2.4. Прийом «Зірка асоціацій»
НОВИЙ РІК
Які асоціації викликає у вас:
                                                                                                                                                                 
ІІІ. Практична робота
На сьогоднішньому уроці ми теж спробуємо бути художниками – дизайнерами та створити власну ексклюзивну листівку – привітання з Новим Роком. Для цього нам знадобиться картон, клей, фарба і ваша фантазія.
Алгоритм роботи над листівкою:
*Вибрати формат листівки
**Створити композицію – ескіз (простим олівцем)
***Сформувати шрифтову композицію, яка б гармонувала з  художньою
**** Ескізну роботу пензликом покрити клеєм та, поки він не висохнув, посипати манною крупою (зайву крупу обережно зсипати)
***** Завершити роботу у кольорі
ІV.  Підсумок уроку
4.1.Прийом «Вернісаж художника»
(створення виставки  дитячих робіт,їх аналіз)

4.2. Оцінювання робіт учнів.
V. Домашнє завдання
- Спостерігати за творами ужиткової графіки